ANASAYFA / TEDAVİLERİMİZ / ÇENE EKLEMİ RAHATSIZLIĞI / SIK SORULAN SORULAR ?
Ağzımı açamıyorum, zorlayınca ağrı oluşuyor? Ne yapmalıyım?

Ağız açmada zorluk yaşıyorsanız veya açma sırasında ağrı meydana getiriyorsa çene eklemi rahatsızlıklarından birinden şüphelenmek gerekir. Bu durumlarda ağzınızı zorlayarak açmaktan kaçının ve çene eklemi hastalıklarında eğitim görmüş diş hekimine tanı konulması için müracaat edin.

Esnerken veya ağzımı çok açınca çenem çıkıyor? Ne yapmalıyım?

Ağız açıklığı fazla olduğunda çene ekleminin yuvasından çıkarak kapanmada zorluk oluşturur. Sık sık çıkan ve ağrı yapmayayan durumlarda ağız açıklığının fazla olmamasına dikkat etmek gerekir. Ani oluşan ve ağrılı durumlarda en kısa zamanda konuyla ilgili diş hekimini görerek yardım almak şarttır. Ağzınızı zorlıyarark kapatmaya çalışmak eklem içinde çeşitli harabiyetlere neden olabileceğinden dikkatli olunması şarttır.

Çene eklemi ve çiğneme kaslarındaki rahatsızlıklar neden olur? Nasıl belirtileri vardır?

Çene eklemi ve çiğneme kaslarındaki rahatsızlıkların nedenleri çok fazla oluduğundan bu gibi durumlarda çene eklemi rahatsızlıklarında eğitim görmüş diş hekimine müracaat edilmeli ve tanı konulduktan sonra tedavi edilmelidir. Baş yüz bölgesinde görülen ağrılar kaslardan, çene eklemi rahatsızlıklarından, nörolojik rahatsızlıklardan olabildiği gibi başka bölgelerden yansıyan ağrılardan da meydana gelebilir. Boğaz tümörleri, kalp hastalıkları gibi rahatsızlıkların erken belirtileri de bu bölgede ağrılar oluşturabildiğinden çene eklemi tanı ve tedavisi üzerine çalışmış kişilerce görülerek doğru tanı konulmasının sağlanması gereklidir.

Dişlerimi sıktığımı veya gıcırdattığımı nasıl anlarım? Çene eklemi ve kaslarımdaki sorunumla ilgisi var mı?

Diş gıcırdatmaları çoğunlukla ses meydana getirmediğinden uzun süre farkına varılmayarak, çiğneme sisteminde çeşitli problemlere neden olan bir rahatsızlıktır. Sabahları yüzünüzde yorgunluk şeklinde rahatsızlık, dişlerinizde basınç şeklinde hisler, ağız açmada hafif de olsa zorlu gibi şikayetler hissediyorsanız diş hekimine danışmanızda fayda vardır.

Çene eklemi veya çiğneme kaslarıyla ilgisi olabileceği gibi bazı baş ağrılarını da tetiklediği tanımlanmıştır.

Yemek yerken tıkırtı sesleri duyuyorum nedeni nedir?

Çene ekleminden gelen sesler genel olarak eklem içindeki kıkırdağı (disk) yerinde tutan bağların uzamasından olabileceği gibi, çene eklem kemiğindeki dejenerasyon nedeniyle de oluşabilir. Nedenleri çok fazla olan bu bulgunun çene eklemi eğitimi görmüş diş hekimi tarafından muayene sonucu tanımı yapılmalı ve gerekiyorsa en kısa zamanda tedavisine başlanmasında yarar vardır.

Doktorum ameliyat dedi. Olmalı mıyım?

Çene eklem rahatsızlıklarının tedavisinde cerrahi tedavilerin oranı %5 olarak saptanmıştır. Cerrahi olmayan metodlar etkisiz olduğunda ve ağrı ya da disfonksiyon orta derece-şiddetli ise cerrahi müdahale endikedir. Ağrısız ve fonksiyonun iyi olduğu durumlarda da önleyici tedavi olarak kullanılmamalıdırlar.

Doktorum dişlerimdeki yanlış kapanışın, eklem problemine yol açtığını ve düzeltilmesi gerektiğini söyledi. Sorunlarım bu şekilde çözülür mü?

Dişlerin kapanış şeklinin çene eklem rahatsızlıklarına neden olduğu düşüncesi çok eskiden beri var olan ancak bilimsel verilerle desteklenmediği için güncelliğini kaybeden bir konudur. Geri dönüşümsüz tedavi metodlarından (kaplamalar, diş aşındırmaları, ortodontik tedavi, ortognatik cerrahi vb.) kaçınılmalıdır.