ANASAYFA / TEDAVİLERİMİZ / PROTEZ / SABİT PROTEZLER
Sabit protezler 
 Empress (tam porselen) estetik restorasyonlar 
 Zirkonya altyapılı estetik restorasyonlar 
 Klasik metal alt yapılı restorasyonlar 
 Porselen lamina restorasyonları

Sabit Protezler Nedir?
-Sabit protezler günümüzde uygulanan protezler içinde en yaygın kullandığımız protez seçeneğidir. Ağızda bir kaç dişin eksik olduğu durumlarda komşu dişler veya implantlardan faydalanarak yaptığımız restorasyon tipleridir.
-Hastanın diş eksikliğine bağlı olarak kaybettiği estetik, konuşma ve fonksiyon gibi özelliklerini doğala en yakın şekilde tamamlayan protezlerdir. Bu protezler için kullanılan materyallerde çiğneme kuvvetine karşı yeterli dirence sahip olması estetik özellikleri ve biyolojik dokularla uyumunun iyi olması tedavinin başarısında en önemli faktördür.
-Başarılı bir tedavide doğru endikasyon en önemli aşamadır. Kullanılacak materyalin seçiminde hekimin bilgi ve tecrübesine saygı göstermek tedavinin başarısı için gereklidir.

Her diş köprü protezinde ayak olarak kullanılabilir mi?

-Destek dişlerin kökleri uzun ve kemik destekleri iyi olmalıdır. Her diş destek diş olarak kullanılamaz

Tek diş köprü ayağı olarak kullanılabilir mi?
-Çok nadir olarak köpek dişleri kullanılarak yan keser dişlerin restorasyonlarında kullanılabilir. Bu tip protezlere kanatlı köprü denir. Destek dişin mutlaka uzun köklü ve iyi bir kemik desteğine sahip olması gerekir.

Bütün köprüler iki destek diş ile mi yapılır?
-Köprü yapılırken kullanılacak destek diş sayısını; dişsiz boşluğun uzunluğu, destek dişlerin kök boyları ve kemik destekleri belirler.

Köprü protezleri ile normal yemek yenebilir mi?
-Köprü protezleri ile sağlıklı dişlerimiz gibi her şeyi yiyebiliriz.

Köprü protezleri ağız kokusu yapar mı?
-İyi yapılmış bir protez koku yapmaz. Koku yeterli ağız hijyeni olmayan hastalarda protezin bakımsızlığına bağlı olarak oluşur. Özellikle köprü gövdelerinin alt kısımları çok iyi temizlenmelidir. Köprü ayaklarının çeveresindeki  diş etlerinde şişme ve kanama varsa mutlaka diş hekimine başvurulmalıdır.

Post Kor Restorasyon
 
-Halk arasında vidalı diş olarakta bilinen post kor restorasyonları en çok implant restorasyonları ile karıştırılır. Bu restorasyon üst kısmı harap olmuş ancak kök kısmı sağlam olan dişlerin kök içine yerleştirilen yapılarla dişi restore etme işlemidir. 

-Daha önceleri altın ve titanyum vidalar kullanılırken günümüzde yaygın olarak fiber yapılar kullanılmaktadır.
-Bu restorasyonlarla normalde çekilmesi gereken dişler uzun yıllar ağızda fonksiyon görebilmektedir. Bu tedaviyi yapabilmek için öncelikle dişin kanal tedavisinin yapılması ve kök ucunda herhangi bir enfeksiyon olmaması gerekir. 

-Restorasyonun ardından dişin üst kısmına kron yapılarak tedavi bitirilir.

İmplant Üstü Sabit Protezler