ANASAYFA / TEDAVİLERİMİZ / ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ / PORSELEN DİŞLER
Porselen kuron (kaplama) ve köprü restorasyonları
Bu tip restorasyonlar hastanın  kaybetttiği fonksiyon, estetik ve diş kaynaklı konuşma bozukluklarının düzeltilmesi amacıyla yapılmaktadır. Bunun yanında hastanın kaybettiği güvenin yeniden kazandırılmasıyla, psikolojilerinin de düzeltilmesi amaçlanmaktadır.
Vücudumuzdaki diğer organlar gibi dişlerimizde geçen zamanın getirdiği sıkıntılardan etkilenmektedir. Yaşlanmayla beraber dişlerde kırık, çatlak renk değiştirmeler, parafonksiyonel bozuklukluklara bağlı olarak aşınmalar ve diş eti hastalıklarından dolayı farklı derecelerde tahribata uğramaktadır. Aynı zamanda kaza ve çürüklerde,  dişlerde madde kaybına yol açmaktadır. Bu gibi durumlarda dişlerin tedavisinde kayıp dokuları yerine koymak için yaptığımız restorasyonlara kuron diyoruz.
Vener restorasyonları için porselen materyalini kullanmaktayız. Porselenler, seramik tozlarının yüksek ısılarda pişirilmesi ile elde edilen restorasyonlardır. Pişirme işlemi seramiğe hem renk hem de yapı olarak dişin dış kısmını oluşturan mineye benzer özellik kazanmasını sağlamaktadır. Porselen venerler renk ve formlarını uzun seneler stabil şekilde koruyabilirler.

Kuron restorasyonları hangi durumlarda yapılır?
- Çürük, travma veya herhangi bir sebeple aşırı madde kaybına uğramış dişlerde
- Renk problemi olan dişlerde
- Şekil bozukluğu olan dişlerde
- Dişler arasında oluşan aralıkların kapatılmasında
- Geniş dolguların varlığında


Köprü restorasyonları hangi durumda yapılır?
Travma, enfeksiyon ya da herhangi bir sebeple diş kaybının meydana geldiği durumlarda komşu dişlerden  destek alınarak yapılan restorasyonlara köprü protezleri denir.

Kuron ve köprü restorasyonları nasıl yapılır?
Dişsiz boşluğun her iki yanındaki destek dişlerde belirli miktarda preparasyonlar yapmamız gerekmektedir. 
Kullanacağımız restoratif yöntem bu işlemin miktarını belirlemektedir. 
Preparasyon sonrasında hasta klinikten ayrılmadan normal yaşamını rahatlıkla devam ettirebilmesi için geçici restorasyonları yapılır. 
Seçilen restorasyon eğer tamamen porselenden (empress) yapılmayacaksa preparasyon sonrasında ilk randevuda kuron altyapısının provası yapılır(Cr-Co ya da zirkonya), ardından 
hastanın istekleri de göz önünde bulundurularak en uygun diş rengi seçilir.
Alınan ölçüler üzerinde seramik restorasyonumuz hazırlanır ve provalar yapılır.
Hem hasta hem de hekim tarafından estetik ve fonksiyon açısından değerlendirilen restorasyonlar özel simanlar ile dişe yapıştırılır.